Awaria TIR-a w Niemczech – czynności krok po kroku

Wiele polskich firm transportowych prowadzi działalność międzynarodową. Bardzo częstym kierunkiem dla wysyłanych zestawów TIR i pojazdów ciężarowych są Niemcy. Warto pamiętać, że nawet najlepiej zadbany samochód może ulec nagłej awarii, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jeśli taki problem pojawi się na terenie Niemiec należy wykonać kilka czynności, aby pozbyć się problemu.

Nagła awaria może pojawić się w każdej, najmniej spodziewanej chwili. Warto się odpowiednio przygotować na taką ewentualność. W przypadku drobnych usterek wystarczą podstawowe narzędzia i drobne komponenty zapasowe oraz standardowa wiedza kierowcy. Czasem jednak pojawiają się poważniejsze awarie, które unieruchamiają pojazd. W takiej sytuacji należy zachować zimną głowę, nie panikować i wykonać kilka czynności przedstawionych poniżej.

Odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie miejsca awarii

W przypadku nagłej awarii należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie miejsca awarii. Przede wszystkim powinno się ustawić pojazd tak, aby stanowił jak najmniejsze utrudnienie dla użytkowników drogi (na poboczu, pasie awaryjnym, a w miarę możliwości na parkingu lub poza drogą szybkiego ruchu). Po ustawieniu pojazdu należy odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia przy pomocy trójkąta ostrzegawczego. Nie wolno zapominać o założeniu kamizelki odblaskowej.

Zawiadomienie pomocy drogowej

Po odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia, można wezwać pomoc drogową i poczekać na nią. Firmy takie dysponują odpowiednio ładownymi i dużymi holownikami, które są w stanie transportować pojazdy ciężarowe i zestawy TIR. Mogą one przetransportować samochód do klienta, warsztatu stacjonarnego albo na pobliski parking w celu dokonania naprawy bezpośrednio na trasie. Opcji jest bardzo wiele i wszystko zależy od decyzji kierowcy albo właściciela firmy transportowej.

Wezwanie mobilnego serwisu TIR

Opcją alternatywną jest skorzystanie z pomocy mobilnego serwisu pojazdów ciężarowych. Firmy takie dysponują odpowiednimi pojazdami, mają dostęp do wysokiej jakości, niedrogich części oraz posiadają sprzęt przystosowany do przeprowadzania kompleksowych napraw ciężarówek bezpośrednio na trasie. Dzięki ich pomocy można uniknąć kosztownego i długotrwałego holowania pojazdu do warsztatu stacjonarnego. W razie potrzeby konieczne może być jedynie holowanie na parking, do zjazdu z autostrady lub w inne miejsce umożliwiające skuteczne, wygodne i szybkie przeprowadzenie naprawy.

Polskie serwisy mobilne TIR na terenie Niemiec

Dla Polaków dobrą wiadomością jest fakt, że wiele polskich serwisów, takich jak na przykład https://serwis-tir-niemcy.pl, posiada sporą ilość pojazdów serwisowych z zespołami mechaników, które stacjonują przy najważniejszych trasach oraz miejscowościach w Niemczech. Dzięki temu dojeżdżają szybko na miejsce zdarzenia i komunikują się z klientami po polsku. Firmy takie oferują przystępne ceny, które są znacznie niższe w porównaniu ze stawkami serwisów niemieckich.