Co warto wiedzieć o oponach Run Flat?

Polski rynek motoryzacyjny i oponiarski jest nasycony wieloma różnymi rodzajami opon. Wśród nich coraz większą popularność zyskują produkty Run Flat. Umożliwiają one jazdę z nawet sporą prędkością po ich przebiciu. Dzięki takiej konstrukcji opona nie jest narażona na wystrzał i nie jest konieczne posiadanie koła zapasowego. Nic więc dziwnego, że popularność tych rozwiązań stale rośnie.

Produkty Run Flat zostały wprowadzone na rynek przez wielu znanych producentów. Nic w tym dziwnego, ponieważ cały czas mamy do czynienia dużym popytem na ogumienie umożliwiające dalszą jazdę nawet po utracie powietrza w wyniku przebicia lub innego uszkodzenia.

Działanie ogumienia Run Flat

Dzisiejsze opony typu Run Flat są solidnymi produktami posiadającymi wzmocnione ściany boczne. Dzięki takiej konstrukcji potrafią utrzymać ciężar auta, nawet po ich przebiciu. W takim przypadku możliwa jest jazda z prędkością na poziomie nawet 80 km/h.

Najważniejsze zalety rozwiązań Run Flat

Opony Run Flat są bardzo komfortowymi produktami, ponieważ pozwalają na dojazd do domu lub pobliskiego warsztatu w przypadku przebicia, bez potrzeby zakładania koła zapasowego. Technologia tych opon jest na tyle dopracowana, że kierowca nawet nie zauważy i nie odczuje momentu przebicia ogumienia. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i niezwykle bezpieczne w porównaniu z tradycyjnym ogumieniem.

Co jeszcze warto wiedzieć o oponach Run Flat?

Konstrukcje Run Flat są najczęściej stosowane w oponach o niskim profilu i dużej szerokości. Koszt takich produktów jest zwykle o około 40% wyższy w porównaniu z tradycyjnym ogumieniem, jednak ze względu na wysoki komfort i bezpieczeństwo, nie warto oszczędzać na takich wyrobach. W niektórych przypadkach potrzebna jest specjalna obręcz, która chroni oponę przed zsunięciem się. Warto też dodać, że opona nadaje się do wyrzucenia po przejechaniu na niej 80 km po przebiciu.

Proces wymiany opon Run Flat wymaga też specjalistycznego sprzętu w warsztacie. Jest to więc bardzo kosztowne rozwiązanie, ale zapewnia ono wysoki poziom komfrotu i bezpieczeństwa jazdy.