Ile kosztuje przejazd autostradą A2?

Autostrada A2 to jedna z ważniejszych tras komunikacyjnych na terenie Polski. Biegnie ona od granicy z Niemcami i kończy się w Warszawie. Dzięki takiej drodze można znacznie skrócić czas pokonywania nawet dalekich tras. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przejazd autostradą A2 nie jest w całości darmowy. Istnieją również odcinki płatne.

Pobór opłat na autostradzie A2

Od granicy z Niemcami aż do Konina na autostradzie A2 obowiązuje standardowy system poboru opłat. Oznacza to, że od Świecka przy wjeździe na autostradę należy pobrać bilet, a zjeżdżając z płatnego odcinka należy zapłacić gotówką lub kartą za przejechany odcinek zgodnie z biletem. Odcinek biegnący od okolic Poznania do Konina jest również płatny, jednak w tym przypadku należy zapłacić z góry. Jest to opłata stała niezależnie od długości pokonanego odcinka. Trasy te są zarządzane przez spółki Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA.

Odcinek biegnący od Konina do Strykowa znajduje się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obowiązują tutaj opłaty na zasadzie biletów i bramek albo płatności elektroniczne za pośrednictwem systemu ViaAuto.

Odcinki Poznań Wschód – Poznań Zachód oraz Stryków – Warszawa są darmowe. Oczywiście w przyszłości sytuacja ta może się zmienić.

Koszty przejazdu po płatnych fragmentach autostrady A2

Przejazd wszystkimi płatnymi odcinkami autostrady od Świecka aż do Warszawy kosztuje 87,90 zł, z czego 78 zł trafia do Autostrady Wielkopolskiej SA, a 9,90 zł trafia do GDDKiA. Rozsądnym pomysłem jest zapoznanie się z informacjami podanymi przez stosownych zarządców. Dzięki temu można dowiedzieć się czegoś więcej w związku z opłatami czy też planowanymi zmianami cen.