auto zimą

Jak rozwiązać problemy z uruchomieniem samochodu?

Posiadanie własnego pojazdu jest kwestią będącą niezwykle wygodną dla szerokiego grona osób. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ za sprawą samochodu możliwe jest przewożenie osób oraz różnych ładunków na krótszych oraz dalszych dystansach. Podobnie jak w przypadku innych maszyn, również pojazdy mechaniczne mogą ulec nagłej awarii. Jednym z powszechniejszych problemów jest brak możliwości uruchomienia silnika.

auto zimą
Pixabay/Autor: Pexels

Niesprawny albo rozładowany akumulator samochodowy

Dość powszechnym problemem uniemożliwiającym uruchomienie pojazdu jest niesprawny akumulator samochodowy. Jeśli ilość zmagazynowanego i dostarczanego prądu jest za mała, wówczas rozrusznik będzie pracować wolno i może nie uruchomić silnika. Po pewnym czasie nie będzie on wcale „kręcić”. Doraźnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy osoby, w której aucie znajduje się sprawny akumulator i odpalenie pojazdu „na kable”. Najlepiej jest następnie pokonać dalszą trasę, aby alternator mógł naładować akumulator.

Rozsądną opcją jest jednak naładowanie akumulatora poprzez skorzystanie z prostownika. Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne prostowniki ładujące szybko baterię do wymaganego poziomu. Jeśli pomimo ładowania, akumulator nie dostarcza odpowiedniego prądu to świadczy to o konieczności jego wymiany.

Problem ze świecami i przewodami zapłonowymi

Do grona istotnych elementów zapłonu zaliczane są przewody dostarczające energię elektryczną do świec. Zarówno w przypadku kabli, jak i świec, trzeba pamiętać o zużywaniu się tych elementów i ich uszkodzeniach. Jeśli uruchomienie pojazdu jest niemożliwe, pomimo sprawnego akumulatora to dość częstym problemem jest przebicie prądu z uszkodzonego przewodu zapłonowego. Dobrze jest więc kontrolować stan takich przewodów i regularnie je wymieniać wraz ze świecami, aby uniknąć niechcianych problemów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Poza akumulatorem, świecami i przewodami, istnieją też inne przyczyny problemów z uruchomieniem pojazdu. Może to być między innymi brak paliwa albo uszkodzenie rozrusznika lub różnych elementów zapłonu (np. palca rozdzielacza). Rozwiązaniem problemu zwykle jest odholowanie pojazdu do sprawdzonego warsztatu (profesjonalnych pomocy drogowych można szukać poprzez serwis https://pomocdrogowa.info) w celu diagnostyki i likwidacji awarii.