prawo jazdy

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Kiedyś, żeby sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych, trzeba było wybrać się na komisariat policji. W obecnych czasach można to zrobić bez wychodzenia z domu, ponieważ wystarczy do tego tylko dostęp do internetu oraz profil zaufany.

Gdzie w internecie można sprawdzić punkty karne?

Jeżeli posiadamy już założony profil zaufany to sprawdzenie aktualnych punktów karnych, nałożonych w ramach mandatów jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy skorzystać z rządowej strony internetowej pod adresem: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty.

Kiedy załadujemy już powyższą stronę, musimy kliknąć zakładkę sprawdź punkty przez internet, gdzie zostaniemy przekierowani do strony, na której musimy się już zalogować profilem zaufanym. Jeżeli nie mamy takiego profilu to najprościej jest go założyć za pośrednictwem banku lub innej placówki autoryzacyjnej, ponieważ takie konto przydaje się również podczas innych operacji internetowych, takich jak np. rozliczanie PIT-u przez internet.

Na rządowej stronie z punktami karnymi podajemy login i hasło albo logujemy się przez bankowość elektroniczną. Po poprawnej autoryzacji konta wyświetli się stan punktów karnych, które możemy pobrać w formie pliku pdf.

Jeżeli będziemy potrzebować takiego dokumentu w formie zaświadczenia to musimy wybrać się na komisariat policji. Tam za niewielką opłatą zostanie przygotowany specjalny dokument, który może być traktowany tylko jako wydruk informacyjny.

Przez internet można sprawdzić tylko własne punkty karne. Nie możemy w ten sposób dowiedzieć się, ile punktów karnych ma nasz współmałżonek, kolega z pracy czy pracownik.

Ubezpieczyciele chcieli uzyskać dostęp do takich danych, gdyż podobnie działa prawo w Wielkiej Brytanii. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji odrzuciło taką propozycję, ponieważ resort wskazał, iż nie można dwukrotnie karać użytkowników za to samo przewinienie.

Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

Z obowiązujących przepisów wynika, że kierowca może zgromadzić na swoim koncie tylko 24 punkty karne w ciągu jednego roku. Po przekroczeniu takiego limitu odbierane są uprawnienia do kierowania pojazdem. Jeszcze trudniej mają młodzi użytkownicy dróg, którzy mają prawo jazdy mniej niż 1 rok, ponieważ w ich przypadku limit punktów wynosi tylko 20.

Wszystkie punkty karne przedawniają się po upływie 365 dni od dnia naliczenia za spowodowane wykroczenia drogowe. Doświadczeni kierowcy, którzy mają dłuższy staż za kółkiem, mogą w przypadku wysokiej liczby punktów karnych odbyć szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W ten sposób po pomyślnym zakończeniu szkolenia odjęte zostanie aż 6 punktów karnych.

W jaki sposób odzyskać prawo jazdy, jeśli przekroczony zostanie limit punktów karnych?

Każdego roku wielu kierowców traci prawo jazdy z powodu przekroczonego limitu punktów karnych. Każdy może odzyskać prawo jazdy i znacznie łatwiej mają osoby, które posiadają takie uprawnienia od wielu lat.

Kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, po odebraniu prawa jazdy spowodowanym przekroczeniem limitu 24 punktów, odbywa teoretyczny i praktyczny egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Natomiast wszystkie młode osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdem mniej niż 365 dni, będą musiały obowiązkowo powtórzyć cały kurs ponownie wraz ze wszystkimi egzaminami.

Warto więc dostosować prędkość do obowiązujących przepisów, aby policja nie nakładała mandatów wraz z punktami karnymi, przez które można szybko stracić prawo jazdy. Jeżeli nie pamiętamy, Ile punktów już zostało nałożonych, najszybciej można to sprawdzić na rządowej stronie internetowej lub wybrać się na komisariat policji.