Od początku 2022 roku zdejmujemy nogę z gazu. Nowe mandaty dla kierowców!

Aktualnie mamy w Polsce do czynienia z różnorodnymi zmianami przepisów drogowych i kar nakładanych na kierowców, którzy łamią zasady. Dnia 1 stycznia 2022 roku wprowadzono znacznie wyższe kary oraz zwiększono ilość punktów karnych otrzymywanych jednorazowo za najcięższe przewinienia. Kolejnym utrudnieniem jest ograniczona możliwość pozbycia się punktów karnych. Warto zapoznać się bliżej z tymi nowymi zasadami.

Stawki mandatów karnych za przekroczenie prędkości

W poprzednich latach na kierowców nakładane były kary sięgające kilkuset złotych za najcięższe przewinienia. Teraz przekroczenie prędkości o 71 km/h (lub więcej) oznacza nałożenie na kierującego mandatu karnego w wysokości 2500 zł. W związku z tym dobrze jest jeździć ostrożnie, aby zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo pasażerów pojazdu i innych uczestników ruchu drogowego, ale również o stan własnych finansów, które mogą zostać znacznie uszczuplone w wyniku otrzymania kary.

Zmiany przepisów z zakresu punktów karnych

Oprócz przekraczania prędkości, istnieją inne wysoko karane przewinienia, takie jak na przykład nieprzepuszczanie pieszych, spowodowanie wypadku lub katastrofy, niezatrzymanie się do kontroli, itp. W przypadku takich wykroczeń należy liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi, które są podwajane w przypadku ponownego przyłapania kierowcy na danym wykroczeniu. Dawniej najcięższe przewinienia były karane 10 punktami karnymi, a w myśl nowych przepisów kara ta będzie wynosiła 15 punktów.

Taki wzrost kar przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych limitów punktów karnych sprawia, że o wiele łatwiej jest stracić prawo jazdy, tym bardziej, że otrzymane punkty zostaną usunięte dopiero po 2 latach od opłacenia kary. Dodatkowo kierowcy stracili możliwość brania udziału w kursach zmniejszających ilość punktów karnych. Oprócz tego posiadane punkty będą w znaczącym stopniu zwiększać stawkę polisy OC.