Wady oraz zalety opon wielosezonowych

Właściwości jezdne opon są uzależnione od warunków drogowych, a także pogodowych. To dlatego mamy do czynienia z modelami letnimi i zimowymi, które różnią się od siebie pod względem budowy bieżnika, wykorzystanej mieszanki gumowej i innych parametrów. Istnieją też na rynku opony wielosezonowe stanowiące połączenie najważniejszych cech ogumienia na zimę i lato.

Pixabay/Autor: FlenderFunways

Ogumienie wielosezonowe charakteryzuje się specjalną mieszanką, która pozwala na zachowanie dość dobrych właściwości jezdnych niezależnie od tego czy mamy do czynienia z temperaturami powyżej czy też poniżej 0 stopni Celsjusza.

Wady opon wielosezonowych

Oczywiście jak większość rozwiązań, również opony wielosezonowe nie są pozbawione wad. Co prawda, takie produkty są przystosowane do zmiennych warunków, jednak w przypadku ekstremalnych mrozów albo upałów, parametry takich opon znacznie ustępują ich sezonowym odpowiednikom. Dodatkowo takie opony są droższe i zużywają się szybciej w porównaniu z wersjami sezonowymi.

Jak zauważają eksperci, których specjalizacją jest stacjonarny i mobilny serwis opon, ogumienie wielosezonowe jest mniej elastyczne na mrozach. Oznacza to, że zapewnia dobre parametry, ale jednak droga hamowania będzie trochę dłuższa niż w przypadku stosowania opon zimowych, szczególnie w przypadku jazdy z większą prędkością.

Kluczowe atuty opon wielosezonowych

Wielu kierowców ceni sobie wygodę. Nie trzeba bowiem co sezon rezerwować wizyt u wulkanizatorów czy też wzywać serwisów mobilnych. Pomimo, że zużycie takich opon jest szybsze, rzadsza konieczność serwisowania i wymiany (zwykle co 2-3 lata) sprawia, że można zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również pieniędzy.

Opony wielosezonowe sprawiają, że nie trzeba też martwić się nagłymi zmianami warunków, takimi jak przymrozki czy też ocieplenia. Odpada również problem przechowywania drugiego kompletu ogumienia, gdy nie jest ono używane.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ogumienie wielosezonowe jest najlepszym wyborem dla kierowców, którzy preferują spokojny styl jazdy. Warto inwestować w takie produkty do pojazdów wykorzystywanych głównie w mieście, których roczny przebieg to około 5-7 tysięcy kilometrów. Zwykle takie rozwiązania są optymalne w mniejszych pojazdach.