Jadąc samochodem, może zdarzyć się taka sytuacja, podczas której opona samochodu najedzie na kamień, krawężnik lub inne ostre elementy i dojdzie do jej uszkodzenia. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana, która wymaga odpowiednich narzędzi, ale również wiedza oraz umiejętności. Po przeanalizowaniu wszystkich, możliwych rozwiązań, należy podjąć decyzję, czy wymienić koło samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów i wezwać pomoc drogową.
Nagła awaria samochodu może spotkać praktycznie każdego kierowcę, a w takiej sytuacji dalsza jazda autem może być uniemożliwiona. Do takiego rodzaju awarii zaliczyć można uszkodzenie opony. Kierowcy często w takiej sytuacji reagują złością, zdenerwowaniem, a także bezradnością. Dlatego warto wiedzieć, jak należy zachować się, gdy znajdziemy się w takich niesprzyjających okolicznościach. FastTrans z Poznania to firma, oferująca pomoc drogową, która w swojej ofercie ma takie usługi jak różnego rodzaju naprawy, a w tym wymianę uszkodzonego koła, a także transport pojazdów.
Koła samochodowe
Wszystkie pojazdy transportowe oraz samochody poruszają się przy pomocy kół. Ten podstawowy element każdego pojazdu składa się z:
- ogumienia
- piasty
- tarczy
- obręczy
Należy wspomnieć, że samo ogumienie koła jest zbudowane z wielu ważnych części, które w dużym stopniu wpływają na utrzymanie się samochodu na drodze. Owe części to:
- stopka – jest ona odpowiedzialna za utrzymanie opony na feldze koła
- rowki obwodowe – ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody, a także są odpowiedzialne za napięcie bieżnika
- klocki bieżnika – są to gumowe klocki, które tworzą wygląd bieżnika
- bok – jest to zewnętrzna część opony, chroniąca ją przed uszkodzeniami mechanicznymi
- bark – jest on odpowiedzialny za bezpieczne oraz dynamiczne pokonywanie zakrętów na drodze
- bieżnik – jego zadaniem jest zadbanie o prawidłową przyczepność pojazdu na drodze
Każdy z tych elementów jest narażony na uszkodzenie, podczas jazdy samochodem. Najczęściej ofiarą zniszczenia pada zewnętrzna część opony. Wśród potencjalnych przyczyn uszkodzenia można wyróżnić:
– ostre kamienie, znajdujące się na parkingu lub drodze
– zbyt agresywne wykonanie skrętu na drodze
– najechanie na krawężnik lub ostre przedmioty, znajdujące się na drodze
– szkło, gwoździe czy śrubki, znajdujące się na posesji czy garażu
Potencjalnych przyczyn i sytuacji, które mogą doprowadzić do uszkodzenia samochodu, jest zatem sporo, dlatego warto wiedzieć jak wymienić uszkodzone koło, a także jakie są do tego potrzebne narzędzia.
Narzędzia do wymiany koła
Gdy dojdzie do uszkodzenia koła, to trzeba natychmiast je wymienić, gdyż stanowi ono zagrożenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa wszystkich osób, biorących udział w ruchu drogowym. Każdy samochód powinien być wyposażony w następujące elementy do wymiany koła:
– lewarek – urządzenie, służące do podnoszenia samochodu
– koło na wymianę – zapasowe bądź dojazdowe
– płaski śrubokręt lub nóż – do zdjęcia osłony lub nakrętek
– klucz z przedłużką – do odkręcania śrub koła
Przy wymianie koła również warto zadbać o własne bezpieczeństwo oraz innych kierowców.
Bezpieczeństwo podczas wymiany uszkodzonego koła
Wymienienie uszkodzonego koła jest czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie, ale należy pamiętać o tym, aby zapewnić dla siebie przy tym bezpieczeństwo. Dlatego warto:
– ustawić samochód na poboczu (w przypadku, gdy jest to możliwe)
– włączyć światła awaryjne w pojeździe
– założyć kamizelkę odblaskową
– ustawić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy
W przypadku, gdy w pojeździe znajdują się jeszcze inni pasażerowie, to powinni oni opuścić samochód i poszukać bezpiecznego miejsca jak chodnik czy pobocze. Może się również zdarzyć, że kierowca zauważy uszkodzenie koła na podwórku. W takiej sytuacji powinien on przed rozpoczęciem wymiany upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się dzieci czy zwierzęta. Pojazd musi być również ustawiony na płaskiej oraz twardej nawierzchni.
Wymiana koła krok po kroku
Aby skutecznie wymienić koło w samochodzie należy postępować według poniższej instrukcji:
– Krok 1: Po pierwsze należy ustawić samochód na twardej nawierzchni. Dodatkowo warto zaciągnąć hamulec ręczny i wrzucić bieg. Nie zaszkodzi również podłożyć pod koło kamień lub gałąź, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć pojazd przed stoczeniem się.
– Krok 2: Przy pomocy śrubokręta lub nożyka należy usunąć kołpaki oraz zaślepki
– Krok 3: W delikatny sposób przy pomocy klucza do śrub oraz przedłużki należy poluzować śruby.
– Krok 4: Kolejnym krokiem jest podstawienie podnośnika, aby listwa progowa znajdowała się w rynience lewarka.
– Krok 5: Następnie należy podnieść pojazd na wysokość 2-4 cm oraz podłożyć pod auto koło zapasowe, aby było ono zabezpieczone przed zsunięciem się z lewarka.
– Krok 6: Dalej należy odkręcić śruby i położyć je w pobliżu podnośnika.
– Krok 7: Teraz można przystąpić do zdjęcia uszkodzonego koła ze szpilek piasty. Czynność należy wykonać delikatnie i ostrożnie.
– Krok 8: Następnie można nałożyć zapasowe lub dojazdowe koło
– Krok 9: W kolejnym kroku należy nałożyć z powrotem śruby.
– Krok 10: Powoli można opuścić pojazd na ziemię
– Krok 11: Śruby należy mocno dokręcić, aby koło nie poluzowało się i nie spowodowało zagrożenia na drodze.
Wymiana koła jest zatem czynnością, którą może wykonać każdy kierowca, pod warunkiem, że posiada odpowiednie narzędzia. Istotne jest również, aby wybrać do wymiany właściwe koła. Można zdecydować się na:
– koło zapasowe w sprayu
– koło dojazdowe
W przypadku koła w sprawy należy liczyć się z tym, że pozwoli ono jedynie na chwilę usunąć drobne uszkodzenia koła. Użycie tego rodzaju koła w przypadku rozerwania opony będzie niemożliwe.
W przypadku, gdy jesteś kierowcą i uszkodziłeś oponę w samochodzie podczas podróży, możesz samodzielnie wymienić koło lub ewentualnie wezwać profesjonalistów, którzy wezwani, przyjadą pod wskazany adres i wykonają swoją pracę.
Warto polecić na koniec jedną stronę, która w profesjonalny i zaufany sposób podchodzi do opisanego tematu: https://pomocdrogowa.info/