limit prędkości

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach – sprawdź

Limity prędkości w Polsce zależą od rodzaju drogi, po której się poruszamy. Tego rodzaju informacje bezwzględnie musi przyswoić każdy początkujący kierowca, który udaje się na kurs prawa jazdy.

Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów będzie skutkowało wysokim mandatem oraz nałożeniem punktów karnych. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi limitami prędkości, aby uniknąć kolizji drogowych czy spotkań z policją.

Jaka jest obowiązująca prędkość w obszarze niezabudowanym?

Prawo o ruchu drogowym w artykułach 20. i 21. dokładnie określa dozwoloną prędkość w obszarze niezabudowanym. Inne prędkości obowiązują w obszarze zabudowanym oraz zupełnie inne w miejscach zamieszkanych lub zabudowanych.

Pojazdy osobowe, motocykle oraz samochody ciężarowe posiadające dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony w terenie niezabudowanym mogą poruszać się z prędkością:

  • do 140 km/h wyłącznie na autostradach,
  • do 120 km/h tylko na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
  • do 100 km/h na ekspresowych drogach jednojezdniowych oraz na drogach dwujezdniowych, z co najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu,
  • do 90 km/h na pozostałych trasach.

Oddzielną kategorie stanowią autokary, które spełniają warunek artykułu 66 Prawa o ruchu drogowym. Takie autobusy posiadają dopuszczalną masę przekraczającą 3,5 tony oraz wyposażone są w ograniczniki prędkości do 100 km/h. Z taką prędkością mogą poruszać się na autostradach i drogach ekspresowych. Natomiast na pozostałych nie mogą przekraczać 90 km/h.

Wszelkie pozostałe pojazdy mogą poruszać się 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych, natomiast na pozostałych trasach do 70 km/h.

Jaka jest dopuszczalna prędkość w zabudowanym obszarze?

Inaczej wygląda kwestia dopuszczalnych prędkości w obszarze zabudowanym. Jest to strefa, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska albo przemysłowa i może tam wystąpić wzmożony ruch pojazdów, a także pieszych.

Obszar zabudowany to również strefa zamieszkania, po której swobodnie poruszają się piesi i zawsze mają pierwszeństwo przed samochodami. Strefą zamieszkania nazywamy najczęściej osiedla, domki jednorodzinne oraz centralne części każdego miasta.

W takich strefach obowiązuje specjalne ograniczenie prędkości, które także uzależnione jest od konkretnych godzin. Samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, autobusy i wszelkie inne pojazdy mogą poruszać się:

  • 50 km/h od 5:00 rano do 23:00,
  • 60 km/h od 23:00 do 5:00 rano,
  • 20 km/h w każdej strefie zamieszkanej przez całą dobę.

Czym się różni dopuszczalna prędkość od bezpiecznej prędkości?

Wyżej wymienione przepisy przedstawiają maksymalną dopuszczalną prędkość na drogach. Jednak prędkość dopuszczalna a bezpieczna różni się przede wszystkim warunkami panującymi na drodze.

Dlatego zawsze, kiedy poruszamy się po obszarze niezabudowanym i możemy jechać nawet 90 km/h, ale akurat zapada zmierzch lub na drodze występują dziury czy kolejny to musimy zdecydować się na zmniejszenie prędkości do jak najbardziej bezpiecznej. To samo dotyczy sytuacji, kiedy na drodze zaczyna padać deszcz lub śnieg.

Jakie są wyjątki w przepisach związanych z dopuszczalnymi prędkościami na drodze?

Artykuł 21. ustawy Prawa o ruchu drogowym posiada zapisane również pewne wyjątki. Dotyczą one przede wszystkim terenu zabudowanego i niezabudowanego, gdzie pojawiają się znaki drogowe, które pozwalają zwiększyć lub nakazują zmniejszyć prędkość. Związane jest to głównie z warunkami bezpieczeństwa, ponieważ na konkretnym odcinku drogi mogą występować koleiny, dziury, prace drogowe lub inne sytuacje.

Dodatkowe przepisy dotyczą posiadaczy ciągników rolniczych. Takie maszyny mogą poruszać się po drogach z maksymalną prędkością 30 km/h. Podobnym limitem objęte są również motocykle i motorowery, którymi podróżują dorośli wraz z dziećmi do siedmiu lat. Wtedy też prędkość ograniczona jest do 40 km/h.